Cristian Popescu Piedone, numit în funcția de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor
Cristian – Victor Popescu Piedone a fost numit în funcția de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), printr-o decizie a prim-ministrului Marcel Ciolacu.
![Cristian Popescu Piedone, numit în funcția de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor Cristian Popescu Piedone, numit în funcția de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor](https://www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2025/02/Cristian-popescu-piedone-ok-1-850x479.jpg)
Articol editat de Valentina Adam, 7 februarie 2025, 21:01
Decizia a fost publicată vineri în Monitorul Oficial.
Fost primar al Sectorului 4 și ulterior al Sectorului 5, Piedone a candidat la alegerile parlamentare din 2024 pentru un post de senator la Giurgiu, din partea Partidului Social Democrat (PSD). A pierdut însă mandatul în urma redistribuirii, locul fiind ocupat de un candidat al Partidului Oamenilor Tineri (POT).
Cristian Popescu Piedone a fost primar al sectorului 4 din București, din 2008 până în 2015, când a demisionat în urma incendiului din clubul Colectiv, în urma căruia au murit 65 de persoane.
Popescu Piedone a fost condamnat în primă instanță, de Tribunalul București, la 8 ani și 6 luni de închisoare, în 2019, pentru abuz în serviciu legat de emiterea autorizațiilor de funcționare pentru clubul Colectiv. La recurs, Curtea de Apel București l-a condamnat, în 2022, la patru ani de închisoare cu executare.
Între timp, în 2020, când era deja trimis în judecată și exista sentința Tribunalului București, el a fost ales primar al unui alt sector, Sectorul 5.
A executat un an și o lună de închisoare, iar în iunie 2023 Înalta Curte de Casație și Justiție a decis achitarea lui, pe motiv că fapta nu ar fi prevăzută de legislația penală. Instanța a decis și repunerea sa în funcție, până la încheierea mandatului, în 2024.
La alegerile locale din iunie 2024, Piedone a candidat la Primăria Generală a Capitalei, din partea Partidului Umanist Social Liberal (PUSL). S-a clasat pe locul trei, cu 15% din voturi.
Foto Facebook
Urmărește-ne și pe Google News