IPJ Timiş: Trei bărbaţi reţinuţi pentru deţinerea ilegală de arme letale de vânătoare
Trei bărbaţi au fost reţinuţi pentru 24 de ore de poliţiştii timişeni, pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, după ce în urma a cinci percheziţii au fost găsite la locuinţele acestora arme letale de vânătoare. Astăzi bărbaţii au fost prezentaţi magistraţilor Judecătoriei Lugoj, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.

Articol editat de Daiana Rosca, 15 martie 2025, 14:00
Potrivit IPJ Timiş, poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Lugoj s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că trei bărbaţi din localităţile Hodoş, Hisiaş şi Şanoviţa, de 36, 50 şi 57 de ani, deţin ilegal arme letale de vânătoare şi muniţie aferentă.
Vineri, au fost puse în executare cinci mandate de percheziţie domiciliară, două în comuna Darova, sat Hodoş, două în comuna Ghizela, sat Şanoviţa, şi una în comuna Ghizela, sat Hisiaş.
În urma percheziţiilor, poliţiştii au identificat o armă lungă neletală cu aer comprimat, prevăzută cu lunetă, o lanternă, 429 de alice de calibru 4,5/177, 4 cartuşe de calibru 30.06, neînregistrate în permisul de armă, 199 alice de calibru 5,5 mm, ţevile unei arme, fără serie identificabilă, 727 cartuşe cu alice şi glonţ de diferite mărci şi calibre, 46 cartuşe calibru 12 mm, 8 cartuşe calibru 16 mm, aproximativ 3 kg alice din plumb, 141 capse de iniţiere, 105 bile din plumb, o armă cu două ţevi, calibru 16, un pistol tip revolver, o componentă de armă şi un încărcător de armă fără serie.
Armele şi muniţia au fost ridicate de către poliţişti pentru continuarea cercetărilor. Activitatea a beneficiat de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale Timiş.
Urmărește-ne și pe Google News
Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro