[AUDIO] Fuziune sau NU, la nivelul Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa cu Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca?
„În momentul de faţă nu putem vorbi de nicio fuziune. Este doar începutul unui demers. La nivelul Senatului Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa a fost aprobată acea propunere de iniţiere a unei negocieri cu Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca, în perspectiva unei absorbţii. Ceea ce ne-a determinat să facem acest pas este viitorul pe care îl anticipăm pentru sistemul de învăţământ din România care încearcă să se alinieze la cerinţele Uniunii Europene„, a declarat pentru Radio Reşiţa rectorul Universităţii „Eftimie Murgu”, Andrade Bichescu:
![[AUDIO] Fuziune sau NU, la nivelul Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa cu Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca? [AUDIO] Fuziune sau NU, la nivelul Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa cu Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca?](https://www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2019/10/Andrade-Bichescu-800x479.jpg)
Articol editat de Radio Resita, 21 octombrie 2019, 10:36 / actualizat: 21 octombrie 2019, 13:59