Pandurii înving pe Dinamo în etapa a 7-a a Ligii 1 de fotbal

Pandurii-DinamoPandurii Tg. Jiu a învins pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe teren propriu, în primul meci din etapa a 7-a a Ligii I de fotbal.

Dinamo a făcut o primă repriză bună şi conducea la pauză prin golul marcat de Cosmin Matei (37), cu un şut de la aproximativ 30 de metri. Gorjenii au revenit în ultimul sfert de oră, graţie golurilor înscrise de sârbul Marko Momcilovic (76), la prima sa reuşită pentru Pandurii, şi de Eric De Oliveira (86), după ce Dinamo a rămas în zece oameni, Constantin Grecu (ex-Pandurii) fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben în min. 62.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Mamele, Erico, Momcilovici – Anton, Breeveld (Ciucur ’46) – Buleică, Eric, Nicoară (Di Stefano ’46) – Matulevicius (Rubio ’66). Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: Bălgrădean – Luchin, Durimel, Grigore, Grecu – Thicot (Lazăr ’81), Boubacar, Elton (Şerban ’69) – Matei (Filip ’69), Ţucudean, Curtean. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Cartonaşe galbene: Erico ’28, Unguruşan ’29, Matulevicius ’35, Rubio ’88 / Grecu ’31, Durimel ’46, Grigore ’55, Lazăr ’90+3Cartonaş roşu: Grecu ’62

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Marius Nicoară (Băile Herculane/CS); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)

Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) – CCA, Ion Turculeanu (Craiova) – LPF