Bianca Perie a obţinut medalia de argint la Jocurile Francofoniei de la Nisa

Bianca Perie, argint la Jocurile Francofoniei de la NisaRomânca Bianca Perie a cucerit medalia de argint în proba de aruncarea ciocanului din cadrul concursului de atletism al Jocurilor Francofoniei de la Nisa, cu o aruncare de 70,41 m, titlul revenind celebrei poloneze Anita Wlodarczyk, fostă campioană mondială şi europeană şi fostă deţinătoare a recordului mondial, cu 75,62 m. Medalia de bronz a fost obţinută de o sportivă din ţara gazdă, Franţa, Alexandra Tavernier, cu 69,95 m.

În reuniunea de vineri după-amiază, 13 septembrie, Mirela Lavric şi Andreea Ogrăzeanu au obţinut calificarea în finalele probelor de 800 m şi, respectiv, 200 m. Lavric a câştigat seria a 2-a, cu timpul de 2’06’60/100, iar Ogrăzeanu a fost a doua în seria a 2-a, cu 24′, al treilea timp al zilei din toate cele 3 serii care s-au disputat.

În finala la triplusalt, câştigată de francezul Yoann Rapiner, cu 17,11, atletul român Adrian Dăianu a ocupat locul 12, cu un rezultat de 15,46 m. Sursa: Agerpres