Reşiţeanul Nicuşor Negru, decisiv pentru România la Mondialul de handbal U-19

nicusor-negruSelecţionata României a debutat cu un egal, 27-27 (12-14) cu Slovacia, sâmbătă, la Budaors, în Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin U-19, care este găzduit de Ungaria.

Echipa antrenată de Lucian Râşniţă a început bine meciul şi a condus cu 2-0, 5-2, 6-3, 7-5 şi 10-8, dar apoi a urmat o cădere, slovacii reuşind să marcheze de cinci ori la rând. La pauză, Slovacia avea două goluri avantaj, 14-12, iar în repriza secundă a ajuns chiar la patru, 19-15 (min. 36). România a reuşit egalarea în min. 42 (20-20) şi a şi condus în câteva rânduri, dar Slovacia a avut 27-25 în min. 57, tricolorii reuşind să smulgă egalul în ultima secundă, din 7 metri, prin Nicuşor Negru.

Portarul Ionuţ Iancu a fost cel mai bun jucător al echipei noastre, alături de Negru, autor a 14 goluri. Ramon Şomlea a reuşit 5 goluri, Dan Racoţea – 5, Adrian Rotaru – 2, Daniel Beşliu – 1. Au mai jucat Alexandru Bucătaru – Alexandru Budui, Robert Militaru, Adrian Mihăilescu, Daniel Bălan, Ionuţ Nistor.

În alte meciuri din grupă, Suedia a dispus de Tunisia cu 32-22, iar Qatar a învins Coreea de Sud cu 33-32.

Tricolorii vor juca următorul meci luni, cu Qatarul, de la ora 14,45. Sursa: Agerpres