CSM Reșița a ieșit ”șifonată” din jocul fără miză cu Centrul de Pregătire de la Timișoara

294

Se pare că jucătorii de la CSM Reșița nu s-au concentrat suficient în meciul contra Centrului Național de Pregătire Timișoara, ce a contat pentru o nouă etapă a Ligii a III-a, seria a IV-a. Dacă, în tur, învingeau la scor, vineri, la Timișoara partida s-a încheiat remiză, 1-1. La pauză conduceau reșițenii cu 1-0, prin golul marcat de Staicu în minutul 22. A egalat imediat după pauză Chera.

Punctele nu sunt luate în considerare în clasamentul final, dar rosso-nerii sunt dezamăgiți de scor și de faptul că au făcut o repriză secundă  extrem de slabă. La acestea se adaugă faptul că Bărbulescu de la CSM Reșița va lipsi din lot, în etapa viitoare, din cauză că a primit cartonașul roșu în partida de la Timișoara.

La finalul meciului antrenorul reșițenilor, Daniel Oprița a afirmat:

”Da, nu am reuşit decât numai un egal. Mai mult și mai mult sunt supărat atunci când tratezi jocul cu indiferenţă. Chiar aşa ceva nu este posibil! Chiar dacă aceste puncte nu se iau în considerare, te joci cu ocaziile… Se pare că este greu cu fotbalistul român! Ei trebuie să-şi facă treaba în orice condiţii, dar astăzi au avut în ei o nesimţire… Sigur săptămâna viitoare voi avea o discuţie cu ei, o să iau măsuri. Chiar dacă acest punct nu contează, am pierdut un jucător care a primit cartonaş roşu, şi asta nu scuză jocul slab în repriza a doua. Și nu am putut câştiga astăzi! Noi în prima repriză trebuia să închidem jocul după ocaziile avute, dar nu le-am tratat serios. Le-am spus mereu, fotbalul de pedepseşte când nu-l tratezi serios!”

În etapa viitoare, CSM Reșița are meci dificil cu CSM Lugoj, echipă care, de asemenea, luptă pentru promovare.