Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film, cele mai importante distincţii ale cinematografiei, s-a desfăşurat la Teatrul Dolby din Los Angeles, o ediţie marcată de discursuri antihărţuire şi antidiscriminare.

“The Shape of Water” a obținut Oscarul pentru cel mai bun film. Mexicanul Guillermo del Toro a câștigat, totodată, trofeul pentru regie. Acţiunea lungmetrajului se petrece într-o bază secretă din America anilor ’60, unde o femeie de serviciu singură ajunge să aibă o relaţie unică cu o stranie creatură hominidă, ţinută în captivitate. “The Shape of Water” a fost recompensat şi pentru “cea mai bună coloană sonoră”, prin Alexandre Desplat.

Americanca Frances McDormand (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) și englezul Gary Oldman (“Darkest Hour”) au cucerit trofeele pentru cei mai bun actori în roluri principale.

Sam Rockwell a fost desemnat “cel mai bun actor în rol secundar”, pentru interpretarea din “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, în regia lui Martin McDonagh. Allison Janney s-au impus în cursa rolurilor secundare feminine, grație prestației din “I, Tonya“.

“Blade Runner 2049” a primit trofeele pentru “cea mai bună imagine” și “cele mai bune efecte vizuale” (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover).

Competiția scenariilor a fost câștigată de “Get Out” (scenariu original) și “Call Me by Your Name” (scenariu adaptat).

“Icarus”, în care regizorul Bryan Fogel analizează problema dopajului în sport, a fost desemnat “cel mai bun documentar”.

“Coco”, povestea unui băiat care vrea să devină cântăreț, s-a impus la categoria “cea mai bună animație”. Melodia “Remember Me“, de pe coloana sonoră a producției, în interpretarea Kristenei Anderson-Lopez și a lui Robert Lopez, a câștigat un Oscar pentru cel mai bun cântec original.

“The Shape of Water”, marele favorit (cu 13 nominalizări), a cucerit premiul pentru “cel mai bun design de producție”.

Trofeul pentru “cele mai bune costume” i-a revenit producției “Phantom Thread”, iar cel pentru machiaj şi coafuri peliculei “Darkest Hour“.

“Dunkirk” a primit premiile pentru “cel mai bun montaj de film”, “cel mai bun sunet” și “cel mai bun mixaj de sunet”.

Producția chiliană “Una mujer fantástica” a obţinut trofeul categoriei “cel mai bun film într-o limbă străină alta decât engleză”.

Oscar 2018

Cel mai bun film:

The Shape of Water (câștigător)

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun regizor:

Guillermo del Toro, The Shape of Water (câștigător)

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Cea mai bună actriță în rol principal:

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (câștigătoare)

Sally Hawkins, The Shape of Water

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Cel mai bun actor în rol principal:

Gary Oldman, The Darkest Hours (câștigător)

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Cel mai bun scenariu original:

Get Out, Jordan Peele (câștigător)

The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

Lady Bird, Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

The Shape of Water, Guillermo del Toro & Vanessa Taylor

Cel mai bun scenariu adaptat:

Call Me by Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber

Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green

Molly’s Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Cea mai bună imagine:

Blade Runner 2049 (câștigător)

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

Cel mai bun actor în rol secundar:

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (câştigător)

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Allison Janney, I, Tonya (câștigătoare)

Mary J. Blige, Mudbound

Laurie Metcalf, Lady Bird

Lesley Manville, Phantom Thread

Octavia Spencer, The Shape of Water

Cel mai bun documentar, categoria lungmetraj:

Icarus (câştigător)

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

Cel mai bun design de producție:

The Shape of Water, Paul Denham Austerberry (câştigător)

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Cea mai bună animație, categoria lungmetraj:

Coco (câştigător)

The Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

Cel mai bun film străin:

A Fantastic Woman (Una mujer fantástica), Chile (câștigător)

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

Cel mai bun scurtmetraj:

The Silent Child (câștigător)

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

Watu Wote/All of Us

Cel mai bun documentar, categoria scurtmetraj:

Heaven is a Traffic Jam on the 405 (câștigător)

Edith+Eddie

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Cea mai bună animație, categoria scurtmetraj:

Dear Basketball, Glen Keane & Kobe Bryant (câștigător)

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Cea mai bună coloană sonoră originală:

The Shape of Water (câştigător)

Dunkirk

Phantom Thread

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards

Cea mai bună melodie:

„Mighty River”, Mudbound

„Mystery of Love”, Call Me by Your Name

„Remember Me”, Coco

„Stand Up for Something”, Marshall

„This Is Me”, The Greatest Showman

Cea mai bună editare de film:

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards

Cel mai bun design de costum:

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

Cel mai bun machiaj și styling:

Darkest Hour (câştigător)

Victoria & Abdul

Wonder

Cea mai bună editare de sunet:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun mixaj de sunet:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale:

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes