România, la a patra victorie la CM din Germania

115

Naționala feminină de handbal a României a obținut o victorie foarte dificilă în fața Angolei, cu scorul de 27-24 (14-14), joi seara, la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania.

Tricolorele au reușit a patra victorie consecutivă în competiție, dar au înclinat balanța doar în ultimele cinci minute ale partidei.

Angola, care a învins surprinzător România la Jocurile Olimpice de la Rio, anul trecut, a condus în prima repriză chiar și la patru goluri, 12-8 și 13-9, dar echipa antrenată de Ambros Martin a avut o revenire remarcabilă pe finalul reprizei și a restabilit egalitatea, 13-13, scorul fiind egal și la pauză, 14-14.

După ce România a condus cu 15-14, 16-15 și 17-16, Angola a reușit din nou să ia avantaj pe tabelă și a avut 20-18 și 21-19. În min. 52, campioana Africii conducea cu 23-22, însă tricolorele au reușit să întoarcă din nou scorul și să conducă, 24-23. Angola a egalat (24-24), dar România a făcut un joc perfect în ultimele patru minute, Cristina Neagu marcând goluri care au făcut diferența.

Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 7 goluri, celelalte fiind înscrise de Melinda Geiger 4, Aneta Udriștioiu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2, Ana-Maria Dragut 1.

Pentru Angola au marcat Isabel Guialo 7 goluri, Magda Cazanga 7, Vilma Silva 3, Albertina Kassoma 2, Janete Dos Santos 2, Iracelma Da Silva 1, Juliana Machado 1, Azenaide Carlos 1.

Au arbitrat japonezii Koyoshi Hizaki și Tomokazu Ikebuchi, delegat IHF fiind macedoneanul D. Nacevski.
În alt meci din Grupa A, Slovenia a dispus de Paraguay cu 28-22. Tot joi va avea loc partida Spania — Franța (21,30).

România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovenia, 6 puncte, Franța, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Primele patru clasate se califică în optimi.

Vineri sunt programate ultimele meciuri din grupă, Angola — Paraguay (15,00), România — Franța (19,00) și Spania — Slovenia (21,30).