Simona Halep, eliminată de la Turneul Campioanelor

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, liderul mondial și principala favorită, a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, vineri, după ce a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina, cu 6-3, 6-4, în ultimul meci din Grupa Roșie a competiției.

Simona Halep (26 de ani) avea nevoie de victorie pentru a accede în semifinale, însă a cedat destul de clar, după o oră și 12 minute, în fața unei adversare care era deja eliminată. Halep a avut 19 greșeli neforțate, iar Svitolina (23 ani, 4 WTA) a avut 15. Fiecare jucătoare a comis câte o dublă greșeală. Halep a avut doi ași, iar Svitolina unu.

Halep și Svitolina sunt acum la egalitate la meciurile directe, 3-3, românca învingând în 2013 la Turneul Campioanelor (B) de la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014 în Fed Cup, cu 6-3, 7-5, și anul acesta în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Svitolina s-a impus în finala de la Roma, anul acesta, cu 4-6, 7-5, 6-1, pe fondul accidentării Simonei, și în semifinale la Toronto, cu un sec 6-1, 6-1.

Simona Halep a debutat luni cu o victorie la actuala ediție a Turneului Campioanelor, 6-4, 6-2 cu jucătoarea franceză Caroline Garcia (8 WTA). Românca a fost surclasată însă miercuri de daneza Caroline Wozniacki (N. 6), cu 6-0, 6-2.

Din Grupa Roșie s-au calificat în semifinale Caroline Garcia, din postura de câștigătoare, și Caroline Wozniacki.

În primul meci de vineri, Caroline Garcia a învins-o pe Caroline Wozniacki cu 0-6, 6-3, 7-5.