A doua oară a fost cu noroc la Hunedoara pentru handbalistele de pe Valea Cernei

17515

Echipa feminină de handbal ACS BĂILE HERCULANE o obţinut duminică a doua victorie în Campionatul Naţional – junioare III – Grupa G, învingând în deplasare formaţia CSS HUNEDOARA cu scorul de 24-20 (11-12), în cadrul etapei a III-a, după un joc echilibrat, soarta meciului fiind decisă la finalul întâlnirii, când oaspetele s-au distanţat decisiv.

Prima repriză s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, ambele echipe trecând pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Gazdele au deschis scorul, după care fetele de pe Valea Cernei au preluat iniţiativa, având un avantaj de două goluri, însă sportivele din Hunedoara au revenit în joc, trecând avantajul de partea lor : 6-4 în min.10! S-a mers apoi “cap la cap” mai bine de 10 minute, oaspetele au luat conducerea cu un gol, însă finalul reprizei a aparţinut şcolăriţelor hunedorene, care au condus cu 12-11.

Sportivele din Băile Herculane au intrat mai decise pe teren în a doua repriză, întorcând imediat rezultatul în favoarea lor, pentru ca diferenţa să crească, în minutul 42 tabela de marcaj arătând 21-18 pentru echipa vizitatoare. Cele două formaţii au arătat publicului şi o gamă variată de ratări, însă oaspetele nu au mai cedat conducerea până la final, când s-au impus la o diferenţă de patru goluri : 20-24!

După trei etape, ACS BĂILE HERCULANE ocupă locul 6 cu 4 puncte, alături de alte şase echipe care au acelaşi număr de puncte, despărţite de golaveraj, liderul clasamentului fiind ACS TRAIAN LALESCU HUNEDOARA cu 5 puncte.

Cele două două echipe au evoluat în următoarea componenţă :

CSS HUNEDOARA : Violeta Mărăcine şi Daria Crîşmărescu – Nicole Amurăriţei, Zora Lynn Eva, Ioana Văetuş, Ana Maria Bobora, Flavia Salcu, Roxana Medrea, Karina Roman, Iazmina Cobuleanu, Romina Ciobanu, Alexia Gherghe, Ana Maria Lazăr, Valentina Laban. Antrenoare : Paraschiva Balici.

ACS BĂILE HERCULANE : Bianca Neda – Mariana Domilescu, Anastasia Caraiman, Denisa Drăgulescu, Bianca Toloş, Andra Cherciu, Georgiana Geosanu, Iasmina Pătăşanu, Maria Soroceanu, Alexia Rain, Geanina Papavă. Antrenor : Toma Drăgoiu.

Au arbitrat Ana Maria Ştef şi Claudia Cabără (din Timişoara).

“Astăzi am realizat a doua victorie împotriva unei echipe mult mai titrate, suntem bucuroşi, continuăm să ne antrenăm şi să ne pregătim pentru următorul meci cu ŞCOALA GENERALĂ NR.7 TIMIŞOARA. O primă repriză echilibrată, iar în a doua repriză, pe fond fizic, am reuşit să câştigăm acest meci! În această etapă s-a văzut pregătirea fizică, în ultimele minute echipa noastră a rezistat şi s-a distanţat la patru goluri faţă de cealaltă echipă. Va fi un meci greu acasă cu ŞCOALA GENERALĂ NR.7 TIMIŞOARA, dar noi mergem la victorie, ca de fiecare dată!” ne-a precizat antrenorul echipei de pe Valea Cernei – prof. Toma Drăgoiu.

Bianca Toloş (ACS BĂILE HERCULANE) : “Am jucat în echipă, ne-am ajutat una pe cealaltă şi am reuşit să obţinem o victorie frumoasă! Meciul în teren a fost foarte greu, dar ne-am descurcat şi a ieşit ceva bine! În următorul meci, acasă, sperăm să jucăm la fel de bine cum am jucat astăzi, să obţinem multe victorii!”