Monica Niculescu, a doua româncă în turul secund la US Open

37

Monica Niculescu a încheiat în forţă partida din turul 1 contra Kristinei Mladenovic, întreruptă din cauza ploii marţi seară, la scorul de 1-1 în setul secund.
Românca a învins-o cu un categoric 6-3, 6-2 pe franţuzoaica aflată pe locul 13 în lume, după două ore şi şase minute de joc. Pentru jucătoarea originară din Slatina a fost prima victorie din 2017 în faţa unei jucătoare aflate între primele 25 din ierarhia WTA.
Niculescu (57 WTA) se află pentru a zecea oară consecutiv pe tabloul de simplu de la US Open, unde a ajuns cel mai departe în 2011, în optimile de finală.
Pentru calificarea în turul al doilea, românca şi-a asigurat 86.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.
Niculescu o conduce cu 3-0 la capitolul meciuri directe pe Mladenovic, pe care o mai învinsese de două ori, tot pe suprafaţă rapidă, la Florianopolis (2013) şi Katowice (2015).
În turul secund, Monica Niculescu ar putea juca un duel 100 % românesc contra Anei Bogdan, dacă aceasta o va învinge în turul inaugural pe americanca Taylor Townsend,scrie Digisport.ro

sursa foto:digisport.ro