Poli Timişoara a învins la Mediaş

53

Echipa ACS Poli Timișoara a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), formația Gaz Metan Mediaș, într-o partidă din cadrul etapei a șaptea a Ligii 1 de fotbal, disputată sâmbătă.

Oaspeții au tranșat soarta meciului încă din prima repriză, când au punctat de două ori într-un interval de șapte minute, prin mijlocașul Gabriel Vașvari, primul gol fiind înscris din acțiune (min.18), iar cel de-al doilea în urma unei lovituri libere (min.25).

Poli și-a păstrat avantajul până la final, deși a rămas în 10 jucători imediat după pauză, Vașvari fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (min.47).

Ionuț Popa și-a avertizat jucătorii, la pauză, să nu cumva să fie eliminați.

“Suntem în grafic normal acum, stăm bine. Le-am zis jucătorilor la pauză, i-am amenințat că dacă pierd jocul și îi elimină, o să îi amendez la bani. Chiar dacă am jucat în inferioritate numerică, am avut trei ocazii de gol. A trebuit să schimb jocul, să improvizez, după eliminarea lui Vașvari”, a declarat Ionuț Popa la Dolce Sport.

În urma acestui succes, bănățenii au acumulat 10 puncte și au urcat provizoriu pe locul 6 în clasament, în timp ce Gaz Metan a rămas pe poziția a 12-a, cu 4 puncte.

CS Gaz Metan Mediaș — ACS Poli Timișoara 0-2 (0-2), Stadion “Gaz Metan” — Mediaș

A marcat: Gabriel Vașvari (18, 25).

Cartonaș roșu: Gabriel Vașvari (47).

Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe), asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) și Sebastian Stoianov (Constanța); rezervă: Denis: Haidiner (Hunedoara).

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galați) — FRF, Cristian Vasc (Tg. Lăpuș) — LPF,scrie Agerpres.

sursa foto:dolcesport.ro