Jocul rezultatelor a decis ca două formaţii din vest să se lupte pentru Liga I

102

Pandurii Târgu Jiu a retrogradat în Liga a II-a de fotbal, în timp ce ACS Poli Timișoara va juca un baraj de menținere în Liga I, după meciurile din etapa a 14-a a fazei play-out, ultima a sezonului. Pandurii a fost învinsă în prelungiri de FC Botoșani cu scorul de 2-1, într-un final dramatic, cu cele trei goluri marcate începând cu minutul 88.

ACS Poli Timișoara a obținut o remiză salvatoare la Mediaș, 2-2, după ce Gaz Metan a condus cu 2-0. Concordia s-a salvat de la retrogradare grație unei victorii cu 1-0 la Pitești, cu FC Voluntari. Pandurii ia drumul ligii secunde, alături de ASA Târgu Mureș, în timp ce ACS Poli Timișoara va juca un baraj pentru Liga I cu ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad, echipă clasată pe locul al treilea în liga a doua.

Au promovat direct Juventus București și ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.