Cea de-a noua medalie a României la FOTE 2013

Andrei ToaderAtletul român Andrei Rareş Toader (foto) a cucerit medalia de bronz, cu 56,49 m, joi, în proba de aruncarea discului, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, ediţia de vară, la Utrecht (Olanda).
În concursul de atletism, Mihai Vlad Chiorpec, Costin Florian Homiuc, Zeno Moraru şi Valentin Stefan Scanghel s-au calificat în finală, după locul 5 ocupat în seriile ştafetei de 4×100 m masculin (42 sec 93/100).

La gimnastică artistică, Laura Jurcă s-a clasat pe locul 7 la individual compus (53,500 p).

La înot, Robert Andrei Glinţă nu a prins finala probei de 100 m liber, după ce a fost înregistrat cu al 14-lea timp din semifinale. La 200 m fluture, Paul Păvală a terminat pe 14 în serii şi nu s-a calificat în finală. Ştefania Andreea Dospin s-a calificat în semifinalele probei de 100 m fluture, cu al 14-lea rezultat din serii. Bogdan Andrei Scarlat a reuşit un nou record naţional de juniori la 1.500 m liber, cu care s-a clasat pe locul 4 în finală (15 min 51 sec 60/100). Şi Robert Andrei Glinţă a reuşit un nou record naţional de juniori la 100 m spate, 57 sec 01/100, cel mai bun timp din semifinale.

Judoka Mark Stoica (81 kg) a fost învins în primul tur de israelianul Idan Vardi.

La tenis, Sorin Andrei Iordache şi Călin Manda au fost învinşi de polonezii Piotr Matuszewski/Kacper Zuk, cu 6-1, 6-2, în sferturile de finală ale probei de dublu masculin.

La FOTE 2013, România are o medalie de aur, patru de argint şi patru de bronz. Aurul a fost cucerit de atleta Maria Magdalena Ifteni (3.000 m), argintul de judoka Maria Theodora Bălăşoiu (cat. 52 kg), Ştefania Adelina Dobre (cat. 57 kg), atleţii Ionuţ Cristian Manea (săritura în înălţime), Carla Francesca Sescu (aruncarea discului), iar bronzul de atleţii Zeno Moraru (400 m), Andrei Rareş Toader (aruncarea discului), Camelia Ioniţă (judo – cat. 44 kg) şi echipa feminină de gimnastică artistică (Andreea Maria Iridon, Laura Jurcă, Silvia Andreea Zarzu). Sursa:Agerpres