Ponor și Drăgulescu își confirmă valoarea

86

Sportivul român Marian Drăgulescu s-a calificat, joi, în finala de la sărituri, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar), în timp ce Cătălina Ponor s-a calificat în finala de la bârnă, dar a ratat-o pe cea de la sol.

Drăgulescu a obținut a patra medie în calificările de la sărituri, 14,366, după 14,566 la prima încercare și 14,166 la a doua. Cea mai mare medie a avut-o Ie Tanh Tung (Vietnam), 14,750, urmat de armeanul Artur Davtian, 14,716, și australianul Christopher Remkes, 14,416.

Cătălina Ponor a obținut a doua notă la bârnă în calificări, 13,766, devansată de chinezoaica Liu Tingting, 13,933. Olivia Cîmpian a ocupat locul 14 (din 19 sportive), cu 11,800.

În calificările de la sol, Cătălina Ponor s-a clasat doar pe locul 11, cu 11,966, fiind a treia rezervă în finală. Olivia Cîmpian a fost a 12-a (din 19), cu 11,833.

Miercuri, Marian Drăgulescu s-a calificat în finala de la sol de pe poziția a treia, devansat de elvețianul Pablo Braegger, 14,133, și de taiwanezul Chia-Hung Tang, 14,000.

Pe 19 martie, Cătălina Ponor a câștigat finalele de la bârnă și sol, la concursul de Cupă Mondială de la Baku (Azerbaidjan),scrie Agerpres.

Vineri este programată finala masculină de la sol (Drăgulescu), iar sâmbătă se vor desfășura finalele de la sărituri masculin (Drăgulescu) și bârnă (Ponor).

sursa foto:adevarul.ro