România a fost învinsă de Brazilia la turneul Yellow Cup

50

Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de formația Braziliei cu scorul de 25-24 (13-13), vineri, la Winterthur (Elveția), în prima zi a turneului Yellow Cup.

Tricolorii au pierdut la limită un meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte a sa, dar au tratat cu superficialitate momentele de superioritate și au fost sancționați de sud-americani pe final.

După 3-3 (min. 8), Brazilia s-a desprins la 5-3 (10), apoi a avut 7-5 (14) și 8-7 (19). Tricolorii au întors scorul și au condus cu 9-8 (21), dar Brazilia a avut 12-10 (26). Echipa antrenată de spaniolul Xavier Pascual a reușit trei goluri la rând (13-12), dar la pauză scorul a fost egal, 13-13, România primind gol în ultima secundă, deși avea superioritate numerică.

După pauză, România a condus cu 15-13 (35), 16-14 (37), 17-15 (39), 19-17 (43), iar ultima oară a avut avantaj în minutul 52, 21-20. Un scurtcircuit în jocul tricolorilor a făcut ca Brazilia să marcheze de cinci ori la rând și să tranșeze practic soarta meciului, 25-21 (57). România a marcat ultimele trei goluri ale partidei și a avut ultima minge, dar nu a mai avut timp să smulgă egalul, pierzând la limită, cu 24-25.

În celălalt meci al zilei, Elveția a dispus de Slovacia cu scorul de 29-18 (14-6).

Sâmbătă vor avea loc partidele Slovacia — Brazilia (17,30) și Elveția — România (20,00).