România a debutat cu dreptul la Campionatul European de minifotbal

Echipa națională de minifotbal a României a debutat cu o victorie la a șaptea ediție a Campionatului European, EMF EURO 2016, de la Szekesfehervar (Ungaria), 3-1 cu Franța.

Francezii au deschis scorul în minutul 3, prin Elie Dohin. Campioana europeană en titre a revenit prin golul înscris de Bogdan Chiper, de la Premiersoft Auto Driver, în minutul 9, iar apoi căpitanul Radu Burciu (Tanzmannschaft București) a reușit o ”dublă”, în minutele 22 și 30.

Al doilea meci va avea loc marți, împotriva Lituaniei, de la ora 18,00, iar apoi tricolorii vor înfrunta Spania pe 25 august, de la ora 19,00.

Țara noastră se prezintă la acest turneu final din postura de câștigătoare a precedentelor șase ediții: Slovacia (2010), România (2011), Republica Moldova (2012), Grecia (2013), Muntenegru (2014) și Croația (2015).