Rezultatele din etapa a 4-a din Europa League

0

Europa LeagueReşiţeanul Cosmin Moţi (Ludogoreţ Razgrad) şi Alexandru Vlad (Dnepr) au fost integralişti la echipele lor în meciurile desfăşurate joi seara în etapa a 4-a a competiţiei de fotbal Europa League.
Campioana Bulgariei a remizat acasă cu Cernomoreţ Odesa, 1-1, în timp ce Dnepr, viitoare adversară a formaţiei Pandurii, a dispus cu 2-0 de Pacos de Ferreira. Matheus (45) şi Evgheni Konoplianka (66) au marcat golurile echipei ucrainene.
Gigel Bucur a fost doar rezervă la Kuban, care a smuls un egal acasă cu Swansea (1-1).

Primele echipe calificate în şaisprezecimile de finală sunt Fiorentina, Dnepr, Rubin Kazan, Red Bull Salzburg, Esbjerg, Ludogoreţ Razgrad, Valencia.

Rezultatele etapei a 4-a:

Grupa A
Kuban Krasnodar (Rusia) – Swansea City (Anglia) 1-1
Au marcat: Ibrahima Baldé 90+2, respectiv Bony Wilfried 9.
Cartonaş roşu: Xandao (Kuban) 75.

St. Gallen (Elveţia) – Valencia CF (Spania) 2-3
Au marcat: Stephane Besle 37, Goran Karanovic 66, respecctiv Pablo Piatti 30, 76, Sergio Canales 86.
Cartonaş roşu: Philippe Montandon (St Gallen) 56.
Jonas (Valencia) a ratat un penalty în min. 57.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Valencia CF 4 3 0 1 10-6 9
2 Swansea City 4 2 2 0 6-2 8
3 FC St Gallen 4 1 0 3 5-9 3
4 FC Kuban Krasnodar 4 0 2 2 2-6 2

Grupa B
PSV Eindhoven (Olanda) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-0
Au marcat: Adam Maher 29, Jurgen Locadia 57.

Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Cernomoreţ Odesa (Ucraina) 1-1
Au marcat: Juninho Quixadá 47, respectiv Aleksei Gai.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Ludogoreţ Razgrad 4 3 1 0 7-1 10
2 PSV Eindhoven 4 2 1 1 4-2 7
3 Cernomoreţ Odesa 4 1 1 2 3-5 4
4 Dinamo Zagreb 4 0 1 3 1-7 1

Grupa C
Esbjerg (Danemarca) – Elfsborg (Suedia) 1-0
A marcat: Marcus Rohdén (autogol) 71.

Standard Liege (Belgia) – Red Bull Salzburg (Austria) 1-3
Au marcat: Paul-Jose M’Poku 55, respectiv Dusan Svento 42, Kevin Kampl 45, Alan 58.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Red Bull Salzburg 4 4 0 0 11-3 12
2 Esbjerg fB 4 3 0 1 6-4 9
3 Standard Liege 4 0 1 3 4-8 1
4 IF Elfsborg 4 0 1 3 2-8 1

Grupa D
Rubin Kazan (Rusia) – Wigan (Anglia) 1-0
A marcat: Oleg Kuzmin 23.

NK Maribor (Slovenia) – Zulte Waregem (Belgia) 0-1
A marcat: Thorgan Hazard 29 – penalty.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Rubin Kazan 4 3 1 0 11-3 10
2 Wigan Athletic 4 1 2 1 4-3 5
3 SV Zulte Waregem 4 1 1 2 2-7 4
4 NK Maribor 4 1 0 3 6-10 3

Grupa E
Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – Pacos de Ferreira (Portugalia) 2-0
Au marcat: Matheus 45, Evgheni Konoplianka 66.

Pandurii Târgu Jiu (România) – Fiorentina (Italia) 1-2
Au marcat: Eric de Oliveira 32, respectiv Ryder Matos 86, Borja Valero 90+2.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 ACF Fiorentina 4 4 0 0 10-2 12
2 Dnepr Dnepropetrovsk 4 3 0 1 6-2 9
3 Pandurii Târgu Jiu 4 0 1 3 2-7 1
4 Pacos de Ferreira 4 0 1 3 1-8 1

Grupa F
APOEL Nicosia (Cipru) – Bordeaux (Franţa) 2-1
Au marcat: Nektarios Alexandrou 13, Nuno Morais 55, respectiv Lamine Sané 45.
Cartonaşe roşii: Mario Budimir 50, respectiv Landry N´Guemo 50.

Maccabi Tel Aviv (Israel) – Eintracht Frankfurt (Germania) 4-2
Au marcat: Eran Zahavi 15, 90+4 – penalty, Barak Itzhaki 30, 35, respectiv Srdjan Lakic 63, Alexander Meier 67 – penalty.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Eintracht Frankfurt 4 3 0 1 10-4 9
2 Maccabi Tel Aviv 4 2 1 1 6-5 7
3 APOEL Nicosia 4 1 1 2 3-6 4
4 Girondins de Bordeaux 4 1 0 3 4-8 3

Grupa G:
Rapid Viena (Austria) – Genk (Belgia) 2-2
Au marcat: Terrence Boyd 40, 45, respectiv Serigne Mbodji 28 – penalty, Thomas Buffel 61.

FC Thun (Elveţia) – Dinamo Kiev (Ucraina) 0-2
Au marcat: Lukas Schenkel 29 (autogol), Andrei Iarmolenko 69.
Cartonaş roşu: Dieumerci Mbokani (Dinamo) 17.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 KRC Genk 4 2 2 0 6-4 8
2 Dinamo Kiev 4 2 1 1 7-3 7
3 SK Rapid Viena 4 0 3 1 5-6 3
4 FC Thun 4 1 0 3 2-7 3

Grupa H:
Sevilla FC (Spania) – Slovan Liberec (Cehia) 1-1
Au marcat: Diego Perotti 29, respectiv David Pavelka 71.

Estoril (Portugalia) – Freiburg (Germania) 0-0
Cartonaşe roşii: Nicolas Höfler 86, Karim Guede 88 (ambii de la Freiburg).

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Sevilla FC 4 2 2 0 6-3 8
2 FC Slovan Liberec 4 1 3 0 6-5 6
3 SC Freiburg 4 0 3 1 3-5 3
4 Estoril Praia 4 0 2 2 3-5 2

Grupa I:
NK Rijeka (Croaţia) – Olympique Lyon (Franţa) 1-1
Au marcat: Andrej Kramaric 21, respectiv Alassane Plea 14.

Vitoria Guimaraes (Portugalia) – Betis Sevilla (Spania) 0-1
A marcat: Chuli 90+4

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Real Betis Sevilla 4 2 2 0 3-1 8
2 Olympique Lyon 4 1 3 0 3-2 6
3 Vitória Guimaraes 4 1 1 2 5-3 4
4 HNK Rijeka 4 0 2 2 2-7 2

Grupa J:
Legia Varşovia (Polonia) – Trabzonspor (Turcia) 0-2
Au marcat: Dossa Junior 71 (autogol), Olcan Adin 79.

Lazio Roma (Italia) – Apollon Limassol (Cipru) 2-1
Au marcat: Sergio Floccari 14, 37, respectiv Fotis Papoulis 39.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Trabzonspor 4 3 1 0 9-4 10
2 Lazio 4 2 2 0 6-4 8
3 Apollon Limassol 4 1 1 2 3-4 4
4 Legia Varşovia 4 0 0 4 0-6 0

Grupa K:
Tromso (Norvegia) – Anji Mahacikala (Rusia) 0-1
A marcat: Karlen Mkrcian 90+4.

Tottenham (Anglia) – Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) 2-1
Au marcat: Erik Lamela 60, Jermain Defoe 67 – penalty, respectiv Ismail Isa 72.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Tottenham Hotspur 4 4 0 0 9-1 12
2 FC Anji Mahacikala 4 2 1 1 2-2 7
3 FC Sheriff 4 0 2 2 2-5 2
4 Tromso IL 4 0 1 3 1-6 1

Grupa L:
AZ Alkmaar (Olanda) – Şahtior Karaganda (Kazahstan) 1-0
A marcat: Celso Ortiz 55.

Maccabi Haifa (Israel) – PAOK Salonic (Grecia) 0-0

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 PAOK 4 2 2 0 6-4 8
2 AZ Alkmaar 4 2 2 0 4-2 8
3 Şahtior Karaganda 4 0 2 2 4-6 2
4 Maccabi Haifa 4 0 2 2 4-6 2

Sursa:Agerpres

DISTRIBUIȚI

NICIUN COMENTARIU