Cei mai buni sportivi, antrenori și echipe din Caraș-severin în anul 2015 au fost premiați joi,26 mai, în cadrul unei festivități ce a avut loc la Reșița. În topul 10 al sportivilor sunt clasați 17 performeri, mulți dintre aceștia ocupând poziții similare. Este cazul și celor de pe prima poziție: atletul Marius Cocioran și luptătoarea Diana Franț. Primăria Reșița și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Caraș-Severin au oferit diplome, plachete și premii în bani, ce au însumat 25 000 de lei.

Clasamentele și declarații:

SPORTIVI:

  1. Marius Cocioran (CSM-CSU Reșița), atletism

Calificare la JO de la Rio, record național la 50 km marș și locul I la Campionatul Național de 20 km marș.

  1. Diana Franț (CSM Reșița), lupte

Locul I la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă

  1. Andrei Franț (CSM Reșița), lupte

Locul III la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă

  1. Vlad Caraș (CSM Reșița), lupte

Locul V la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă

  1. Florin Alin Știrbu (CSU Reșița), atletism
  1. Loredana Cimpoieru (CSS Caransebeș), atletism
  1. Ionuț Betej (CSU Reșița), atletism
  1. Alexandru Bibiricea (CSM Reșița), box

7.Liliana Danci (CSM Reșița), atletism

7.Valentin Popescu (CSM Reșița), lupte

7.Dumitru Chiru (CSM Reșița), lupte

  1. Daniel Anca (CSM Reșița), box
  2. Constantin Dănilă (CSS Reșița), lupte
  1. Robert Lațcu (CSM-CSU Reșița), atletism

9.Andreea Augustinov (CSS Reșița), înot

  1. Marian Ruță (CSM Reșița), box

10.Alexandra Aichimoaei (CSU Reșița), atletism.

ANTRENORI:

1.Octavian Măzăran (CSM-Universitatea Reșița), atletism

1.Adrian Dacica (CSM-CSS Reșița), lupte

  1. Cristian Dragomir (CSS Caransebeș-CSM Reșița), atletism
  1. Gheorghe Radu (CSM Reșița), box

SPORTURI NEOLIMPICE:

1.Ștefan Szabo (CSM Reșița), radioamatorism

ECHIPE SPORTURI INDIVIDUALE:

1.Echipa CSM Universitatea Reșița 20 și 50 km marș (Marius Cocioran, Narcis Mihăilă, Florin Alin Știrbu, Doru Ursu și Atila Balog)

TOP ECHIPE SPORTIVE:

  1. Echipa CSU Reșița volei de plajă (Lucian Bădiceanu, Marius Roșu, antrenor Dan Jitaru)
  1. CSU Reșița handbal feminin (medalie de bronz la Junioare I, vicecampioană națională la Campionatul Național Universitar)
  1. HC Adrian Petrea Reșița (handbal masculin)
  2. Volei Club Caransebeș (volei masculin)
  3. Muncitorul Reșița (fotbal în sală).

SPERANȚE OLIMPICE:

1.Nicolae Balaci – atletism – Liceul Teoretic Traian Vuia-CSU Reșița

2.Daniela Bereanu – tenis de câmp – CSM Reșița

3.Eliana Anason – atletism – Lic. Traian Vuia-CSU Reșița

4.Bianca Popescu – atletism – Lic. Traian Vuia-CSU Reșița

5.Ștefan Radu -tenis-CSM Reșița

6.Andrei Radu-tenis-CSM Reșița

7.Deian Sorescu-tenis de masă-Liceul Traian Vuia Reșița.

PREMII DE EXCELENȚĂ:

Mărșăluitorii calificați la Jocurile Olimpice de la Rio:

Ana Veronica Rodean, 20 km

Marius Iulian Cocioran – 50 de km

Narcis Mihăilă – 50 km

și antrenorii acestora Iosif şi Octavian Măzăran.

15 000 de lei a oferit Primăria Reșița, la care se adaugă Premiile de Excelență de câte 2500 de lei pentru mărșăluitorii reșițeni și antrenorii acestora, după cum afirmă viceprimarul Ioan Crina:

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Caraș-Severin a oferit 10 000 de lei și Cătălin Hogea, directorul instituției a afirmat că a fost un an foarte bun pentru sportivii cărășeni:

 

Cristina Corocan