[FOTO] Zeci de medalii pentru reşiţeni la “Memorial Ioan Schuster” la înot masters

inot masters Ioan Schuster 2015 Resita (1)

Cea de-a 5-a ediţie a concursului internaţional de înot masters “Memorial Ioan Schuster” a reunit 85 de sportivi din Austria, Ungaria şi România. Din ţara noastră au fost prezente 10 cluburi dar şi înotători independenţi. Întrecerile s-au desfăşurat în 24 şi 25 octombrie, în bazinul acoperit de la Complexul Municipal de Sport şi Sănătate “Ioan Schuster” din Reşiţa.

Cele mai bune performanţe au fost recompensate cu cele două cupe “Memorial Ioan Schuster 2015”. La feminin a obţinut trofeul Gombkötőné Tóth Ilona de la clubul Budapesta Delfinek, iar la masculin Octavian Tais de la clubul Tomas Ploieşti.

Au fost acordate şi două cupe “In memoriam Franz Koeng” pentru proba de 200 m mixt bărbaţi, lui Remus Miron de la Tribeach Braşov şi “In memoriam Cristina Schuster” la 100 m bras femei, lui Gombkötőné Tóth Ilona de la clubul Budapesta Delfinek.

Înotătorii reşiţeni au câştigat 62 de medalii. Cele mai bune rezultate le-au avut Roxana Laszlo, Pau Iudita, Carmen Vegheriuc, Sînziana Gherban, în întrecerea feminină, şi Valeriu Buzatu, Teodor Nuteanu, Adrian Ion şi Mircea Ţepeneu, în concursul masculin.

Cei mai vârstnici participanţi au fost Adolf Fischer (75 ani), de la clubul TWV Innsbruck (Austria) şi Gheorghe Szuhanek (75 ani), de la CSM Timișoara, iar cea mai vârstnică înotătoare participantă a fost Georgeta Rusu (71 ani) din Timișoara.

Competiţia de la Reşiţa s-a încheiat cu tradiţionala ştafetă a generaţiilor. La start s-au prezentat 9 familii, proba fiind câştigată de familia Ion, unde au concurat tatăl Ion Nicolae (44 ani) şi fiul său Ion Alexandru (16 ani). Toti participanţii de la această probă au primit medalii, ne-a transmis Dorina Iana, preşedintele executiv al Clubul sportiv de înot masters Reşiţa 07, organizatorul celei de-a 5-a ediţii a competiţiei “Memorial Ioan Schuster”.

sursa foto: Dorina Iana