România, la un pas de o înfrângere ruşinoasă cu Finlanda

collageNaţionala de fotbal a României a încheiat la egalitate 1-1 (la pauză 0-0) meciul cu selecţionata Finlandei, din Grupa F a preliminariilor EURO 2016, potrivit RRA.

Jucătorii noştri au smuls in extremis egalul, după un meci pe care l-au controlat circa 65 de minute, dar pe care a fost la un pas să îl piardă lamentabil. Finlanda, care nu a învins niciodată România, în zece meciuri oficiale, a deschis scorul prin Joel Pohjanpalo (minutul 67), dar Ovidiu Hoban a redat tricolorilor speranţa în prelungiri (90+1), marcând un gol care poate echivala cu o calificare în cazul unei victorii cu Feroe.

România va juca duminică în Feroe, cu calificarea “pe masă”, după ce Irlanda de Nord a obţinut deja biletul pentru turneul din Franţa, după victoria cu 3-1 din faţa Greciei. În alt meci din Grupa F, Ungaria a revenit de la 0-1 şi a reuşit să câştige partida cu reprezentativa Insulelor Feroe 2-1.