[Foto] HC Adrian Petrea a remizat cu HC Vaslui, la debutul în faţa suporterilor în Liga Naţională de handbal masculin

HC Adrian Petrea-HC Vaslui etapa 2 (31)

HC Adrian Petrea şi HC Vaslui au încheiat joi seara, 27 august, la egalitate, 27-27, meciul disputat în Sala Polivalentă din Reşiţa, contând pentru etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal masculin. Formaţia gazdă a intrat la pauză cu avantaj minim, 15-14. Cei mai buni marcatori de la HC Adrian Petrea au fost Rohozneanu cu 5 goluri, urmat de Vaidasigan şi Starcenko, fiecare reuşind să înscrie de patru ori.

În Polivalenta reşiţeană s-au întâlnit două echipe care au luptat de la început la sfârşit şi care nu s-au menajat. În minutul 16, elevii lui Adrian Petrea aveau un avans de cinci goluri (9-4), la această situaţie contribuind şi portarul georgian Shota Tevzadze, care a avut câteva intervenţii salutare. Până la finalul primei părţi a partidei, vasluienii au revenit şi au redus din diferenţă, la pauză tabela indicând 15-14.

Repriza a doua a început sub semnul echilibrului, cu goluri de o parte şi de alta. În minutul 41 tabela indica egalitate, 21-21, după care pentru elevii lui Adrian Petrea au urmat aproximativ 10 minute de „secetă”. Oaspeţii au profitat şi s-au desprins la patru goluri diferenţă (21-25, în min. 53). Introducerea în teren a experimentatului Eremia Pîrîianu, în minutul 53, a adus un suflu nou echipei reşiţene şi a schimbat soarta meciului. În final s-a încheiat egal, 27-27.

După acest rezultat, HC Adrian Petrea şi HC Vaslui ocupă locurile 6, respectiv 7, fiecare cu 4 puncte, şi la egalitate cu Dinamo clasată pe locul 5.

Au evoluat:

HC Adrian Petrea: Shota Tevzadze – Andrei Drăghici, Lucian Ignat (1), Ştefan Huta (3), Ilie Vaidasigan (4), Alexandru Popovici, Andrei Lela, Mihai Rohozneanu (5), Sebastian Pîrvan (2), Florin Dospinescu (3), Eremia Pîrîianu (2), Alexander Starchenko (4), Marius Bahan, Ioan Stan (3). Rezerve: Robert Rugaci şi Pavel Grozăvescu. Antrenor: Adrian Petrea

HC Vaslui: Bogdan Pralea – Tudor Stănescu, Adrian Pasere, Mihai Bujor (2), Mihai Sandu (2), Gabriel Cotinghiu (1), Doru Hagiu (4), Gabriel Bujor (2), Ioan Polocoşer (7), Alin Roşu, (3), Didi Hrimiuc (5), Constantin Moldovanu (1), Valentin Anton, Vasilică Barac. Antrenor: Sandu Iacob.