Universiada din Kazan: rezultatele românilor din ziua a cincea

Vlad CotunaÎn concursul de gimnastică artistică, Vlad Cotuna (foto) a ocupat locul 16 în finala de la individual compus, cu un total de 83,700 puncte, în timp ce Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 21, cu 82,400 p marţi, la Universiada de vară de la Kazan (Republica Tatarstan). Victoria a revenit rusului Nikolai Kuksenkov, cu 89,950 p, urmat de germanul Fabian Hambuechen, 89,850 p, şi alt rus, David Beliavski, 89,600 p.

Halterofilul român Răzvan Nicoară s-a clasat pe locul 8 la categoria 69 kg, cu un total de 295 kg.Un alt român, George Vlăduţ Purice, a ocupat locul al 12-lea, cu 255 kg. De remarcat că ambii au avut doar câte o încercare reuşită la fiecare stil. Aurul a revenit azerului Firidun Guliev, cu 323 kg.

La atletism, Adrian Dăianu s-a clasat pe locul 11 în finala de la triplusalt, cu 15,47 m. Attila Nagy a ratat calificarea în finala cursei de 400 m garduri, după ce a terminat pe locul 8 în prima semifinală, în 54 sec 13/100.

În proba feminină individuală de sabie, Mihaela Bulică a trecut în primul tur de japoneza Norika Tamura, cu 15-5, dar apoi a fost învinsă în şaisprezecimi de Galina Pudnik (Ucraina), cu 15-11, şi s-a clasat pe locul 30. Aurul a fost cucerit de campioana olimpică de la Londra, Olga Harlan (Ucraina), după o finală cu Kim Ji-yeon (Coreea de Sud), iar Pudnik a luat o medalie de bronz, alături de rusoaica Ekaterina Diacenko.

În clasamentul pe medalii, România ocupă locul 38, cu două medalii de bronz. Rusia se află pe prima poziţie, cu 39 de aur, 15 de argint şi 22 de bronz, urmată de Coreea de Sud, 6-3-2, Japonia, 5-8-8.Sursa:Agerpres