Liga 1Rezultate:
Vineri 27 septembrie:
Universitatea Cluj – Săgeata Năvodari 1-1 (0-1), ‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca
Au marcat: Zsolt Szilagyi (52), respectiv Viorel Dinu (6 – penalty).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); arbitru de rezervă: Paul Unimătan (Zalău)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) – LPF

Sâmbătă 28 septembrie:
CS Pandurii Tg. Jiu – CS Gaz Metan Mediaş 1-2 (0-2), stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu
Au marcat: Alin Buleică (87), respectivă Paraskevas Christou (13, autogol), Jordan Robertson (42).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Iulius-Radu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Romeo Paşcu (Braşov) – LPF

FC Steaua Bucureşti – ACS Poli Timişoara 3-0 (2-0), ‘Arena Naţională’ – Bucureşti
Au marcat: Federico Piovaccari (28), Nicuşor Stanciu (40 – penalty), Adrian Popa (76).
Cartonaş roşu: Florin Nohai (Poli, 39)
Arbitru: Robert George Dumitru (Braşov); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)
Observatori: Silviu Bogdan (Craiova) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF, supervizor: Adalbert Kassai (Bucureşti) – LPF

Duminică 29 septembrie:
ASC Corona 2010 Braşov – AFC Botoşani 1-2 (1-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Francesco Wanderson Miranda (25), respectiv Attila Hadnagy (42, 57).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) – CCA, Ion Turculeanu (Craiova) – LPF

FC Viitorul Constanţa – FC Vaslui 2-0 (0-0), stadion ‘Concordia’ – Chiajna
A marcat: Mircea Axente (67 – penalty, 79).
Cartonaş roşu: Igor Prahic (Vaslui, 66).
Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Emeric Dembroszky (Timişoara) – LPF

FC Oţelul Galaţi – FC Dinamo Bucureşti 1-2 (1-0), stadion ‘Oţelul’ – Galaţi
Au marcat: Laurenţiu Iorga (4), respectiv Dragoş Grigore (68 – penalty), Dorin Rotariu (70).
Cartonaş roşu: Cristian Brăneţ (Oţelul – portar, 66).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Bogdan Niculae (Bucureşti) – LPF, supervizor: Octavian Goga (Braşov) – LPF

Luni 30 septembrie:
AFC Astra Giurgiu – FC Braşov 3-0 (0-0), stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu
Au marcat: Sadat Bukari (50), Mirko Ivanovski (85), Yazalde (90+2).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Florin Eduard Ungureanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Cătălin Marian Pană (Bucureşti)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) – CCA, Cătălin Ciubotă (Bucureşti) – LPF, supervizor: Ionuţ Calancia (Bucureşti) – LPF

FC Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Concordia Chiajna 3-1 (1-0), stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ
Au marcat: Bojan Golubovic (28), Emil Jula (65), Marian Constantinescu (87), respectiv Wellington Carlos Da Silva (90+3 – penalty).
Cartonaş roşu: Gabriel Cânu (Ceahlăul, 90+2).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Dumitru Dumitriu (Bucureşti) – LPF

FC Petrolul Ploieşti – FC CFR 1907 Cluj 3-2 (2-2), stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti
Au marcat: Ferebory Dore (10), Filipe Teixeira (13), Njongo Lobe Priso Doding (67), respectiv Damjan Djokovic (25, 38).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – LPF, supervizor: Valentin Alexandru (Ploieşti) – LPF.
Clasament Agerpres

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Astra Giurgiu 8 6 1 1 23-6 19
2 Steaua Bucureşti 7 6 1 0 19-5 19
3 Petrolul Ploieşti 9 5 4 0 13-7 19
4 FC Botoşani 9 5 3 1 10-6 18
5 Ceahlăul Piatra Neamţ 9 4 4 1 13-6 16
6 Pandurii Tg. Jiu 9 4 2 3 16-12 14
7 Dinamo Bucureşti 9 3 3 3 14-9 12
8 Gaz Metan Mediaş 9 3 3 3 11-11 12
9 Săgeata Năvodari 9 3 3 3 9-12 12
10 FC Vaslui 8 3 2 3 8-7 11
11 ACS Poli Timişoara 9 3 2 4 9-11 11
12 Oţelul Galaţi 9 3 1 5 8-14 10
13 CFR Cluj 9 2 4 3 8-14 10
14 Concordia Chiajna 6 2 1 3 7-11 7
15 Viitorul Constanţa 8 1 4 3 4-9 7
16 FC Braşov 9 1 4 4 7-13 7
17 Universitatea Cluj-Napoca 9 0 3 6 5-18 3
18 ASC Corona 2010 Braşov 9 0 1 8 5-17 1