[UPDATE] Juventus şi FC Barcelona vor juca finala Ligii Campionilor

Barcelona's defender Jordi Alba (L) and teammates celebrate after the UEFA Champions League football match semi final FC Bayern Munich vs FC Barcelona in Munich on May 12, 2015. Barcelona qualfied for the Champions League final despite losing their semi-final, second leg 3-2 against Bayern Munich. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ

Juventus Torino s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, 13 mai, după ce a terminat la egalitate, 1-1, cu Real Madrid, deţinătoarea trofeului, pe stadionul “Santiago Bernabeu”, în manşa a doua a semifinalelor. Madrilenii au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (23), dintr-un penalty, iar egalarea a fost adusă de Alvaro Morata (57). Italienii câştigaseră în tur cu 2-1. Juventus va juca din nou finala Ligii Campionilor după o pauză de 12 ani.

***

Bayern Munchen a obţinut o victorie de palmares marţi seara, 12 mai, în returul semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, dar FC Barcelona este prima finalistă. Bavarezii au câştigat cu 3-2 meciul împotriva catalanilor, dar Barca este calificată în finala competiţiei graţie victoriei cu 3-0 din tur. Au marcat: Mehdi Benatia (7), Robert Lewandowski (59), Thomas Mueller (74), respectiv Neymar (15, 29). ”Veteranul” Xavi a reuşit să devină primul jucător cu 150 de prezenţe în Champions League.

FC Barcelona va reveni în Germania pe 6 iunie, pentru finala Ligii Campionilor, de pe Olympiastadion din Berlin. Adversara sa va fi decisă miercuri seara, când Real Madrid va primi replica lui Juventus Torino, după ce italienii s-au impus în tur cu 2-1. Barca a jucat ultima finală de Liga Campionilor în 2011, când câştiga trofeul cu Guardiola pe bancă.

sursa foto: digisport.ro