Liga Campionilor: FC Barcelona şi Bayern primele semifinaliste

FC Barcelona calificata in semifinalele Ligii Campionilor

Bayern Munchen şi FC Barcelona sunt primele semifinaliste ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma victoriilor obţinute marţi seara, 21 aprilie, pe teren propriu.

Bayern Munchen a zdrobit pe FC Porto, câştigând cu 6-1, după ce în tur pierduse cu 3-1. Pentru gazde au marcat Thiago Alcantara în minutul 14, Jerome Boateng în minutul 22, Robert Lewandowski în minutele 27 şi 40, Thomas Mueller în minutul 36, Xabi Alonso în minutul 88, iar golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Jackson Martinez în minutul 74.

FC Barcelona s-a calificat fără emoţii în penultimul act al celei mai importante competiţii continentale intercluburi, graţie victoriei cu 2-0, cu Paris Saint-Germain. Cele două goluri ale catalanilor au fost reuşite de Neymar în minutele 14 şi 34. În primul meci Barca a câştigat cu 3-1.

Miercuri, 22 aprilie, de la ora 21:45, au loc partidele:

Monaco – Juventus Torino (0-1 în tur) şi

Real Madrid – Atletico Madrid (0-0 în tur).